Salacas upes ievērojamākie dabas pieminekļi

   Salaca iztek no Burtnieku ezera un ietek Baltijas jūrā Rīgas Jūras līcī. Salacas ielejas dabu visā upes garumā vislabāk baudīt, laivojot pa upi, gan mierīgākā braucienā, gan pakutinot nervus krāčainākos un akmeņainākos posmos. Upei ir samērā stāvi krasti, kam raksturīgas sārta smilšakmens klintis. Bagātīgos Latvijas dabas pieminekļus var vērot te vienā, te otrā upes pusē. Vasaras beigās ūdens līmenim krītoties, dziļums dažās platākajās vietās ir tikai ap 15 cm. Vasarā ūdens Salacā ir dzidrs, silts un bagātīgi rotāts ar ūdensrozēm. Skaistākās vietas ir ap Mazsalacu. Jāatminas, ka sākot no Mazsalacas sākas Salacas ielejas dabas parks un nometnes ierīkot atļauts tikai tam iekārtotās vietās.

 

1. Bezdelīgu klintis (1,6 km no Mazsalacas)

   Ļoti krāšņas klintis ar alām, nišām, pārkarēm- Bezdelīgu klintis ir pirmais lielais ap 120 m garš un 11 m augsts vidusdevona smilšakmens atsegums. Šeit apskatāmas trīs alas. Vecākā ala pieejama tikai no upes, savukārt jaunākā 12 m gara atklāta nesen un tā ir samērā ērti izstaigājama un sausa.

 

2. Eņģeļu ala (2,9 km no Mazsalacas)

   Atrodas Salacas kreisajā krastā. Tā ir ap 10 m augsta un 8 m plata, pati ala ir tikai 5 m gara un atgādina lielu nišu. No alas iztek neliels avotiņš, bet tās priekšā slejas apmēram 2 m augsts smilšakmens pīlārs.

 

3. Neļķu klintis (3,9 km no Mazsalacas) un Velna ala

 

   Upes labā krasta Neļķu klintīs ir izbūvētas tūristu takas- 30 m garas un 20 m platas. Pārsteidzoši apburoši skati, ja uzrāpjass pavērties uz Salacu no augšas. Klinšu sākumā ir avots, kuru sauc par “Skābuma baļļu”. Virs avota aiz krasta vaļņa atrodas “Velna ala”, kas ir sena kulta vieta, tās garums ir 16 m, turpat blakus kāpnes ved līdz klints izcilnim, kuru sauc par “Velna kanceli”.

 

4. Skaņaiskalns (4,8 km no Mazsalacas)

   Salacas kreisajā krastā pie Mazsalacas var iemēģināt balsi pie “Skaņā kalna”, kas ir visgludākā lielā klints Latvijā. Tā ir iespaidīga līdz 70 m gara un līdz 12 m augsta iesārto smilšakmeņu klints, kuras forma rada neparasti skaidru atbalsi no pretējā krastā raidītajām skaņām. Skaņā kalna atbalss ir vienīgā šāda veida atbalss Latvijā, un līdz ar to – leģendām apvīta un aizsargājama kā svarīgs dabas mantojums. Taču atbalsi jāprot izvilināt. Tā atkarīga ne tikai no izvēlētās runāšanas vietas, bet arī laikapstākļiem un gaisa atmosfēras spiediena. Lai cik tas būtu dīvaini, kliedzot pret klinti, īsti skanīgu atbalsi nevar sadzirdēt, bet mierīga, skaidra runa vai dziedāšana drīzāk dos vajadzīgo efektu. Tāpat Skaņā kalna apkārtnē ir arī citi interesanti dabas objekti – smilšakmens alas, dižakmens, izveidota Kurbada un Rūķu taka ar koka skulptūrām.

 

5. Govs ala un avots

   14 m dziļa ala iegruvusi, izveidojot grandiozu klinšu ieloku, no kura izplūst spēcīgs avots.

 

6. Gudzona ala

   Viena no Latvijas dziļākajām alām- 27 m gara, 3,5 m plata un 2,6 m augsta ala, kas dziļumā sašaurinās. No alas izplūst spēcīgs avots. Lai nokļūtu līdz galam, kādus piecus metrus jālien uz vēdera pa auksto avota ūdeni. Tālāk tā kļūst nedaudz sausāka.

 

7. Dauģēnu klintis (8,2 km no Mazsalacas)

   Klinšu vidējā daļā ir šaura ieeja Dauģēnu alā, kura ir lielākā un mazizpētītākā ala Salacas krastos. Ala sastāv no palielas zāles un vairākiem labirintiem vairāku desmitu metru garumā. No kraujas izplūst 12 dažāda lieluma avoti. Aiz Dauģēnu klintīm upe atkal pārtop par līdzenumu upi ar dažiem ar kokiem apaugušiem pauguriem tās krastos un ierasto krūmāju.

 

8. Vīksnu ala

   Smilšakmens krauja, kurā izveidojusies 24 m dziļa ala ar divām telpām, kas ir viena no garākajām alām Salacas krastos. No alas iztek avotiņš.

 

9. Sarkanās klintis (Pietrags, Mačperu klintis) (64,9 km no Mazsalacas)

   Smilšakmeņu krauja, kas stiepjas vairāk nekā 400 m garumā, atrodas netālu no dzelzs tilta un bijušā dzelzceļa stigas uzbēruma Salacas kreisajā krastā. Sarkanajām klintīm ir pieci izvirzījumi — «ragi», no kuriem iespaidīgākais ir Pietrags. Krauja nav augsta – tikai kādi 10 m, bet ļoti gleznaini, sevišķi rietošās saules staros. Klintī atrodams arī nelielas seklas alas un grotas, kas pieejamas tikai no upes puses. Iepretī klintīm Ziedoņu līcī iekārtota tūristu atpūtas vieta. Ūdenstūristu ērtībām Salacas krastos ierīkotas 17 labiekārtotas atpūtas vietas, pie 13 no tām iespējams piebraukt ar automašīnām. Izveidotas arī 3 laivu nolaišanas vietas – pie Rozēnu tilta, Staiceles kājnieku tilta un bijušās Staiceles papīrfabrikas kājnieku tilta.

 

Maršrutu apraksts